Všeobecné zásady k používání a údržbě
U zboží, u kterého je přímo výrobcem nebo dovozcem přiložen návod k použití a ošetřování, se řiďte jejich pokyny. U ostatního zboží se řiďte následujícími doporučeními a pokyny. Je dobré vědět jak o nábytek správně pečovat, aby Vám vydržel sloužit co nejdéle. Naopak Vás také chceme upozornit na věci, které nejsou v souladu se správnou údržbou a používáním a mohou mít za následek neuznání případné reklamace.
Kancelářský nábytek
Všeobecné pokyny
-
nábytek je určený pro uskladnění a montáž v interiérech s běžnými klimatickými podmínkami. Nesmí být vystavený vysoké vlhkosti, přímému působení vody, přímému slunečnímu záření a nesmí být umístěný ani v přímé blízkosti topných těles. To může způsobit poškození nábytku nebo zkrátit jeho životnost.
-
díly vyrobené ze dřeva a dřevotřískových desek jsou choulostivé na zvýšenou vlhkost a přímé působení vody. Zvláště hrany desek musí být stále v suchu, aby nedošlo k jejich poškození.
-
na údržbu používejte výhradně prostředky určené na čištění dřevěných povrchů, případně můžete použít navlhčený hadřík. Zásadně nepoužívejte jakékoliv agresivní prostředky jako např. ředidla, rozpouštědla, benzín, aceton, tekutý písek (Cif) a podobně.
-
čalouněné díly nábytku doporučujeme vysávat běžným vysavačem s nástavcem pro čalounění. Můžete použít i vlhčený hadřík, případně jemnou pěnu (prostředek na tepování, který zabraňuje pouštění barev a srážení tkaniny). Doporučujeme používat minimální množství samotné vody, aby nevznikly mokré skvrny.
-
nábytek je možné přesouvat z místa na místo pouze bez zátěže a nad podlahou. Pro zvedání používejte svislé pevné části (boky), nikoliv police nebo dvířka dvěří.
-
je zakázáno lézt po nábytku, nadměrně nebo jednostranně zatěžovat a používat ho jiným než obvyklým způsobem.
Návod k montáži
-
nábytek vybalujte z krabic postupně, aby se vám jednotlivé díly nepomíchaly. Při vybalování nepoužívejte ostré předměty ani hrubou sílu, abyste nábytek v krabici nepoškodili.
-
u výrobku je přibalený schématický nákres. Obrázky vysvětlují postup montáže, dále postupujte podle kroků na nákresu. Díly k sobě skládejte vždy v pořadí, jak je uvedeno na nákresu. V některých případech je nákres určený pro zboží různých výšek nebo délek např. skříně a stoly.
-
montáž provádějte na měkkém a čistém povrchu. Na laminátové podlaze nebo dlažbě doporučujeme použít ručník nebo deku, aby nedošlo k poškození podlahy či nábytku.
-
při vtloukání kolíků do vyznačených otvorů používejte přiměřenou sílu, abyste ho neprotlačili skrz montovaný díl. Kolíky by neměly vyčnívat z desky více jak 10 mm (protlačily by se skrz druhou desku kterou přikládáte).
-
při skládání korpusu skříňky se před montáží zad přesvědčte, zda je složený v pravém úhlu úhelníkem nebo vodováhou. Můžete i změřit uhlopříčku (vzdálenost) protilehlých rohů. Obě musí být stejné. Pokud máte korpus složený nakřivo, je ho třeba před montáží zad vyrovnat.
-
před použitím šroubů si je nejdříve rozdělte podle velikosti. Předem se přesvědčete, zda patří na příslušné místo a jestli jejich délka odpovídá hloubce díry, do které je šroubujete. Předejdete tak poškození nábytku při nevhodném výběru šroubu.
-
u pantů je možné regulovat odsazení dvířek od korpusu (odtlačný šroub uprostřed), můžete upravit i výšku usazení dvířek povolením šroubů na pantu, který je připevněný ke korpusu (šrouby po stranách). Pokud vám dvířka nesedí při montáži přesně, je možné tímto způsobem docílit správného usazení.
-
v případě, že balení obsahuje i lepidlo, je zapotřebí ho používat pouze na čisté povrchy. Lepidlo se obvykle používá i na lepení kolíků do děr. V tom případě vtlačte lepidlo do díry a následně vtlučte opatrně kolík. Přebytečné lepidlo jež se kolíkem vytlačí ven otřete. Po zaschnutí můžete díl dále používat.
-
nábytek je nutné umístit na rovné ploše. Většina nožek je u nábytku výškově stavitelná, díky tomů můžete upravit případnou nerovnost podlahy.
-
pokud si nejste jisti postupem při montáži, stačí nám napsat nebo zavolat. Nevhodná montáž může mít za následek poškození nábytku.
-
jednotlivé díly nijak nepřizpůsobujte nebo nezkracujte. Takové poškození se považuje za poškození vinou zákazníka.
Kancelářské židle a křesla, herní židle
Délka sezení dle použitých materiálů a komponentů.
-
mírná zátěž, domácí sezení 3 až 5 hodin denně – sériová výroba, základní mechanismus, molitanová výplň. Možnosti nastavení: úprava výšky sezení.
-
mírná zátěž, domácí sezení 3 až 5 hodin denně – sériová výroba, houpací mechanismus, molitanová výplň. Možnosti nastavení: úprava výšky sezení, nastavení síly houpání s aretací v základní poloze.
-
střední zátěž, firemní sezení 6 až 8 hodin denně – sériová a zakázková výroba, asynchronní nebo synchronní mechanismus, výplně s vysokou odolností proti prosezení nebo studená pěna. Možnosti nastavení: úprava výšky sezení případně posuv sedáku, stavitelné opěradlo zad, podhlavník nebo područky, nastavení síly houpání s aretací v několika polohách.
-
velká zátěž, nepřetržité provozy sezení 10 až 24 hodin denně – dispečerská a zátěžová křesla u kterých je to uvedeno, kvalitní konstrukce, zátěžové mechanismy a písty s vysokou nosností, výplně s vysokou odolností proti prosezení nebo studená pěna. Možnosti nastavení: úprava výšky sezení případně posuv sedáku, stavitelné opěradlo zad, podhlavník nebo područky, nastavení síly houpání s aretací v několika polohách.
Všeobecné pokyny
-
na výrobku nesmí sedět více jak 1 osoba současně. Děti do 5 let musí být při používání výrobku pod dohledem dospělých.
-
jakékoliv jiné užívání, než-li sezení (např. sezení na opěradle, stoupání na židli, apod.) je nebezpečné. Může dojít k poškození výrobku anebo k úrazu. V případě, že je židle poškozena, nesmí se používat.
-
područky slouží pouze pro položení rukou při práci a nejsou určené k zapření při zvedání nebo usedání!
-
dbejte na to, aby židle nenarážela do nábytku, mohlo by dojít k jejímu poškození. V případě poškození tímto způsobem, nebude reklamace uznána.
-
je nutná pravidelná kontrola šroubových spojů přiměřeným dotažením šroubovákem nebo dodaným klíčem a to každé 3 měsíce.
-
při sezení používejte celou sedací část sedáku. Doporučujeme usedat na židli v zajištěném stavu náklonu opěráku v základní svislé poloze. V opačném případě hrozí převržení dozadu!
-
z pohyblivých částí pravidelně odstraňujte zachycený prach, chloupky, nitě z koberců a podobné nečistoty. Týká se to hlavně koleček, která často neplní svoji funkci jen z důvodu zanesení špínou.
-
plynový píst, který zajišťuje zvedání a otáčení sedáku očistíte od prachu suchým hadříkem. Na výsuvnou část můžete lehce nastříkat silikonový olej. Stačí opravdu velmi malé množství. Díky tomu zajistíte jeho další bezporuchovou funkci. Doporučujeme provést aspoň jednou za rok.
-
plynový píst nesmí být nikdy rozebírán či jiným způsobem přizpůsobován. Je pod stálým tlakem a mohlo by dojít ke smrtelnému úrazu! V případě nefunkčnosti pístu musí být vždy vyměněný za nový.
-
je zakázáno měnit jakékoliv části židle, zejména pak spodní kříž a píst, aby nedošlo ke změně stability.
-
k odstranění nečistot doporučujeme látkový potah vysávat vysavačem s nástavcem pro čalouněné potahy. U syntetické (umělé) a pravé kůže použijte vlhčený ubrousek nebo měkký hadřík s přípravkem, který je určený pro tyto materiály. Vrásnění a vytahování kůže, zvláště na sedací části, je přirozeným projevem, nikoliv závadou. Nerovnoměrná struktura povrchu a mírné barevné rozdíly nejsou vadou, ale naopak charakteristickými znaky tohoto přírodního materiálu. Čištění plastových nebo kovových částí provádějte pomocí vlhčeného hadříku. V žádném případě nesmí být k čištění použita žádná rozpouštědla, ředidla, technický benzín, tekutý písek (Cif) a podobně.
-
na potah z umělé nebo pravé kůže nesedejte nikdy nazí. Vystavení materiálu působení vašeho potu snižujete jeho životnost a může začít praskat!
-
používané potahové materiály jsou velmi kvalitní a při standardním způsobu používání vydrží zpravidla mnohem déle, než záruční doba. Hrubé nečistoty nebo mastné fleky nemohou vzniknout běžným užíváním židle k sezení, na takové poškození se nevztahuje záruka. Čistění v tomto případě záleží na úvaze uživatele, případně čistírny a náklady jsou záležitostí uživatele.
-
výrobek chraňte před vlivy tepla, vlhkosti a přímého slunečního záření. Vyšší hodnoty vlhkosti vzduchu můžou způsobit korozi kovových součástí. Sálavé teplo z radiátorů nebo přímé sluneční záření můžou způsobit deformace plastových dílů teplem a změnu jejich pružnosti. Podobný vliv mají přímé sluneční paprsky i na potahové materiály.
Návod k montáži
-
židli vybalte z krabice. Při vybalování nepoužívejte ostré předměty ani hrubou sílu, abyste židli v krabici nepoškodili.
-
u výrobku je přibalený schématický nákres. Obrázky vysvětlují postup montáže, dále postupujte podle kroků na nákresu.
-
u židlí na výrobu, které se dodávají v tzv. polodemontu stačí nasunout tlakem kolečka do kříže. Píst zasunout do středu kříže a na píst nasadit již smontovaný korpus židle nebo křesla. V některých případech je nutné ještě přišroubovat opěradlo zad nebo podhlavník přiloženými šrouby.
Základní popis ovládacích prvků
-
základní mechanismus – výška sezení se upravuje páčkou.
-
houpací mechanismus – výška sezení se upravuje páčkou, funkce houpání se odblokuje vysunutím páčky směrem od sebe, síla houpání se reguluje velkým plastovým šroubem umístěným pod sedákem.
-
asynchronní mechanismus (3 ovládací páčky) – 1. páčka ovládá výšku sezení, 2. páčka upravuje sklon sedáku a 3. páčka upravuje sklon opěradla zad.
-
synchronní mechanismus (2 ovládací páčky) – 1. páčka ovládá výšku sezení a 2. páčka upravuje sklon opěradla zad v několika polohách, síla houpání se reguluje velkým plastovým šroubem umístěným pod sedákem.
-
synchronní mechanismus s posuvem sedáku (3 ovládací páčky) – 1. páčka ovládá výšku sezení, 2. páčka (v některých případech tlačítko na boku sedáku) ovládá posuv sedáku dopředu / dozadu a 3. páčka upravuje sklon opěradla zad v několika polohách, síla houpání se reguluje velkým plastovým šroubem umístěným pod sedákem.
-
mechanismus Multiblock (1 nebo 2 ovládací páčky) – 1. páčka ovládá výšku sezení a 2. páčka upravuje sklon opěradla zad v několika polohách, síla houpání se reguluje velkým plastovým šroubem umístěným pod sedákem nebo páčkou s tlačítkem (v případě zátěžových mechanismusmů).
Návod k demontáži pístu
Píst z mechaniky vytáhněte kroutivým pohybem směrem ven z mechaniky pomocí sikovek. Aby nedošlo k poškození pístu, doporučujeme místo kontaktu pístu s kleštěmi obalit hadříkem. Nyní je zapotřebí vytáhnout píst z kříže. Nejdříve z kříže vytáhněte kolečka, aby se při vytloukání pístu nepoškodila. Přes kus dřevěného špalíku (laťky), popřípadě kartonu, vytlučte píst z kříže pomocí kladiva. Tip pro snažší vytažení pístu z mechaniky a kříže: Místa, kde je píst zasunut do mechaniky a kříže předem prostříkejte olejem ve spreji (např. WD-40), nechte chvíli působit. Následně postupujte dle návodu.
Pohovky a sedací soupravy
Všeobecné pokyny
-
pro čištění jak potahů tak i dřevěných částí se nesmí používat chemické rozpouštědla, ředidla, benzín, aceton, tekutý písek (Cif) a ani prací prášky.
-
změna textury dřevěných dílů a drobné odchylky v barvě jsou přirozeným projevem charakteru dřeva, nikoliv závadou. Prach z dřevěných částí odstraňte měkkým hadříkem nebo prachovkou. Při větším znečistění používejte výhradně čistící prostředky určené pro lakovaný dřevěný nábytek.
-
u všech potahových látek doporučujeme čistit skvrny ještě před jejich zaschnutím. Skvrny netřete, pouze odsávejte čistým hadříkem. K čištění používejte pouze houbu. K odstranění nečistot doporučujeme látkový potah vysávat vysavačem s nástavcem pro čalouněné potahy. Při větším znečistění použijte výhradně suchou pěnu nebo čistič na čalouněný nábytek. Čalounění z mikroplyše lze čistit houbou s malým množstvím mýdlové vody.
-
u syntetické (umělé) a pravé kůže použijte vlhčený ubrousek nebo měkký hadřík s přípravkem, který je určený pro tyto materiály. Nepoužívejte běžné saponáty jako Jar, které naleptávají strukturu a mohou potah znehodnotit. Rozlitou tekutinu nenechávejte zaschnout, ale odsajte ji houbičkou nebo hadříkem a pak do sucha utřete.
-
na potah z umělé nebo pravé kůže nesedejte nikdy nazí. Vystavení materiálu působení vašeho potu snižujete jeho životnost a může začít praskat!
-
zákazník je povinen nejméně každých 6 měsíců kůži impregnovat prostředky určenými pro jejich impregnaci. V opačném případě může kůže vysychat, v místech častého používání a vystavení působení potu praskat.
-
používané potahové materiály jsou velmi kvalitní a při standardním způsobu používání vydrží zpravidla mnohem déle, než záruční doba. Hrubé nečistoty nebo mastné fleky nemohou vzniknout běžným užíváním výrobků k sezení, na takové poškození se nevztahuje záruka. Čistění v tomto případě záleží na úvaze uživatele, případně čistírny a náklady jsou záležitostí uživatele.
Návod k montáži
-
sedací soupravu vyjměte z obalu. Při vybalování nepoužívejte nůž ani jiné ostré předměty na rozřezání pásky nebo obalu. Hrozí prořezání čalounění!
-
u rohových sedaček je nutné složit oba díly k sobě. Pokud mají na spojovací straně připevněné kování, stačí jednoduše zasadit jeden díl do druhého. Pokud se díly spojují pomocí šroubů, provádí se spojení dílů sešroubovaním k sobě. K závitům se lze dostat otevřením úložného prostoru sedačky, nebo vysunutím šuplíku s matrací.
-
u křesel a sedaček, které se dodávají s odmontovanými područemi jsou součástí balení i šrouby. Potom je nutné pomocí přiložených šroubů připevnit područe k sedačce či křeslu. Pokud není v místě pro šroub viditelný otvor, nahmatejte ho pod látkou. Potom látku opatrně a zlehka prořízněte tak, aby šlo do závitu nebo otvoru zapustit šroub.
-
pokud nejsou nožky sedačky přimontovány, najdete je v úložném prostoru nebo budou přibaleny zvlášť. Přišroubujte je přibalenými šrouby na vyznačené místo.
-
v případě, že jsou v ceně sedačky i polštářky a doplňky, jsou obvykle v úložném prostoru. U sedaček bez úložného prostoru jsou přibaleny zvlášť.
-
jestliže je šuplík s matrací pro rozklad balený odděleně, je potřeba dokončit montáž vložením šuplíku do kolejniček pod sedačkou.